Jak znaleźć mieszkanie w Niemczech? Wszystko o wynajmowaniu mieszkań. Poradnik szybko i skutecznie.

Szukanie mieszkania w Niemczech może okazać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza w dużych miastach na zachodzie i południu kraju (Monachium, Frankfurt, Stuttgart...)

Znajdziesz tutaj wiele praktycznych porad, jak szybko i skutecznie znaleźć Twoje wymarzone mieszkanie w Niemczech i nie tracić czasu. Oczywiście podaję też strony internetowe, gdzie najlepiej szukać mieszkania.

Podstawowe zasady szukania mieszkań:

  1. Właściciele mieszkań chcą wynajmować mieszkanie osobom, które będą w stanie zapłacić za czynsz. Oznacza to mniej więcej tyle, że trzeba mieć pracę. Jeśli to Twoja pierwsza praca w Niemczech, jako dowód powinna wystarczyć kopia umowy o pracę (Arbeitsvertrag). Osoby już dłużej przebywające w Niemczech są często proszone o odcinki z wypłaty (Lohnabrechnung / Gehaltsabrechnung). Ważne, aby mieć te dokumenty przygotowane w razie, gdyby właściciel o takie dokumenty prosił.
  2. Dzięki nowym regulacjom, nawet jeśli mieszkanie wynajmowane jest przez tzw. maklera (osobę specjalizującą się w wynajmie), Ty - jako osoba wynajmująca - nie płacisz za tą usługę! Dlatego śmiało można ubiegać się o mieszkania także u maklerów. Uwaga! Nie chodzi tutaj o sytuacje, kiedy to Ty wynajmujesz maklera, aby szukal Ci mieszkania! Bardzo czesto wlasciciele posluguja sie biurami maklerskimi i w takich przypadkach to oni musza zaplacic prowizje!
  3. W Niemczech nie płaci się za oglądanie mieszkań. W ostatnich latach dużo było oszustów próbujących wyłudzić pieniądze od osób szukających. Zazwyczaj były to bardzo korzystne cenowo oferty, piękne mieszkania w dobrych lokalizacjach. "Właściciel" pisał często po niemiecku z Google Translate lub od razu po angielsku. Twierdził, że z całą rodziną wyprowadzili się do Grecji / Anglii etc. i może wysłać klucze pocztą. Warunkiem jednak jest, że ta osoba wpłaci depozyt na Airbnb / Homestaz etc. Jeśli dostaniesz taką wiadomość - nie brnij w to dalej. To tylko strata czasu i ewentualnie pieniędzy.
  4. Kaucja: kaucji raczej nie unikniemy. Zazwyczaj musimy wpłacić na początku umowy kaucję w wysokości 3 czynszów na poczet ewentualnych szkód w mieszkaniu (np. zniszczenie podłogi). Właściciel ma obowiązek trzymać tą kaucję na osobnym oprocentowanym koncie do momentu rozwiązania umowy. Jeśli wszystko jest w porządku, nie mamy wobec właściciela żadnych długów, wtedy kaucję wraz z odsetkami otrzymamy z powrotem. 
  5. Kaltmiete / Warmmiete: Zazwyczaj podaje się czynsz "na zimno" (Kaltmiete) czyli bez opłat + osobno opłaty (Nebenkosten, Heizkosten). Bardzo ważne, żeby zwrócić uwagę, na te opłaty, ponieważ - zwłaszcza w dużych blokach - mogą one wynieść nawet i 50% czynszu! Do tego dochodzą oczywiście opłaty za prąd, internet, telefon, które trzeba załatwić we własnym zakresie. 
  6. Schufa: co to jest? Schufa (czy też w spolszczonej wesji szufa) to niemiecki rejestr dłużników. Właściel mieszkania może dodatkowo wymagać od Ciebie wyciągu z Schufy. Schufa Auskunft - wyciąg z rejestru dłużników - można otrzymać raz do roku za darmo. W tym celu trzeba wypełnić wniosek bezpośrednio na stronie Schufy.

Gdzie szukać mieszkań:

1. Najlepszą stroną z największą ilością ofert jest Immobilienscout. Możemy wybrać, jak duże ma być nasze mieszkanie, jaki czynsz, ile pokoi, w jakiej dzielnicy ma się znajdować i wiele wiele innych opcji. Warto założyć sobie darmowe konto, wtedy Immobilienscout pokazuje informację, czy mieszkanie jest w dobrej cenie w porównaniu do innych obiektów w okolicy. 



Strona może też wysyłać maile z nowymi ofetami, jeśli wybierzemy taką opcję. Dzięki temu będziemy na bieżąco i możemy szybko reagować, zwłaszcza, gdy konkurencja jest duża.

Można ubiegać się o mieszkanie bezpośrednio z tej stronki. Warto napisać kilka słów o sobie: ile osób miałoby mieszkać w tym mieszkaniu, w jakim wieku, jaki zawód itd. Ważne: piszemy po niemiecku!!! Jeśli nie jesteś w stanie sam napisać takiego skromnego podania, poproś kogoś znajomego. My podczas szukania często dodawaliśmy swoje zdjęcie, takie z urlopu (ale nie w strojach kąpielowych :). Uśmiechnięci i sympatyczni :) Podziałało. Mieszkanie znaleźliśmy szybko, chociaż konkurencja w naszym mieście to około 80 podań na jedno mieszkanie. 

2. Podobne strony to immowelt.de, immonet.de itd. Jednak ja korzystam tylko z immobilienscout. Można też szukać na serwisach: ebay kleinanzeigen czy quoka

3. Spółdzielnie mieszkaniowe. Każde miasto je ma. W spółdzielniach są najtańsze mieszkania, ale też konkurencja jest ogromna. Można zapisać się do spółdzielni i czekać na wolne mieszkanie. Im mniejszy dochód tym lepiej, oczywiście w granicach rozsądku, ponieważ czynsz trzeba płacić. Rodziny z dziećmi mają duże szanse na takie mieszkanie. Ponieważ każde miasto ma swoje spółdzielnie, nie mogę podać żadnej konktetnej strony. Proszę wpisać w Google Genossenschaft + nazwa miasta. 

4. Grupy na Facebooku. Warto zapisać się do lokalnych grup na Facebooku jak np. Polacy we Frankfurcie itd. Często są tam podawane ogłoszenia. W tym przypadku nie trzeba się martwić o język.


Jeśli macie pytania, piszcie śmiało w komentarzach!

Komentarze

  1. Czesc.
    A jak to jest z Schufa jesli nie ma się historii z wcześniejszej pracy bo jest to moja pierwsza praca w Niemczech?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wtedy "Schufa" bedzie czysta, czyli pozytywna :) To taki rejestr dluznikow.

      Usuń
  2. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy w Niemczech można kupić polski ser biały / twaróg (na sernik, na pierogi ruskie)? | Szwabska ziemia blog

Gdzie w Niemczech kupić polską kaszę? | Szwabska ziemia blog

Gdzie kupować i sprzedawać w Niemczech używane ubrania? | Szwabska ziemia blog