Ciąża w Niemczech - pierwsze badanie u ginekologa

Na pierwszą wizytę u ginekologa warto wybrać się jak najszybciej. Najlepiej najpierw zrobić w domu test ciążowy (dostępny w każdej aptece, "Schwangerschaftstest").

Jeśli nie masz jeszcze swojego lekarza, a chcesz wybrać się do kogoś, kto mówi po polsku, polecam tę stronę:
http://www.doktorzy.de/

Jeśli jest podjerzenie ciąży, termin wizyty zostanie wyznaczony bardzo szybko. Trzeba tylko powiedzieć asystentce, że takie podejrzenie jest (okres się spóźnia, test ciążowy pozytywny 😏)

W zależności od tego, na który tydzień ciąży ta wizyta przypadnie, będzie można już zobaczyć zarodek lub też nie (zarodek zazwyczaj widać dopiero około 7/8 tygodnia ciąży).

  • Standardowo zostanie zmierzone ciśnienie
  • Trzeba będzie podać datę ostatniej miesiączki (to ważne, ponieważ na tej podstawie lekarz obliczy termin porodu i tydzień ciąży)
  • Będzie trzeba oddać trochę moczu na potrzeby testu ciążowego, który zostanie wykonany na miejscu
  • Na podstawie wymazu z pochwy lekarz sprawdzi PH i florę bakteryjną
  • Zostanie pobrana krew do badania. Ważne: lekarz zapyta, czy można będzie przeprowadzić badanie na wirus HIV. To ważne! W ciąży można poprzez odpowiednią terapię zapobiec zainfekowaniu dziecka!
  • Warto mieć przy sobie książeczkę szczepień (może być polska). Lekarz zapyta zwłaszcza o szczepienie na różyczkę.
  • Lekarz wykona pierwsze USG i tak jak wspominałam powyżej, albo będzie widać zarodek, albo nie. Jeśli zarodka jeszcze nie widać, lekarz oceni tylko kształt i położenie pęcherzyka ciążoweo, sprawdzi macicę, jajniki... i zaprosi na kolejne badanie za 10-14 dni :) 
  • Jeśli będzie już widać zarodek z bijącym serduszkiem, lekarz potwierdzi ciążę i wystawi tzw. "Mutterpass", czyli książeczkę z wszystkimi informacjami na temat ciąży (m.in. termin porodu, grupa krwi, odbyte szczepienia...). Mutterpass powinnaś mieć zawsze przy sobie!
  • Lekarz udzieli podstawowych informacji na temat ciąży (co jeść, na co szczególnie uważać, czy uprawiać sport itd.)
Jeśli kobieta jest ogólnie zdrowa, lekarz nie będzie przepisywał żadnych leków na podtrzymanie ciąży. Obowiązkowo trzeba zażywać kwas foliowy i jod, o czym lekarz poinformuje. 

Warto też dodać, że w przeciwieństwie do Polski, gdzie wiele kobiet idzie od razu na zwolnienie lekarskie, w Niemczech ciąży nie traktuje się jak chorobę. Jeśli kobieta jest zdrowa, może robić wszystko, jak do tej pory: uprawiać sport, podróżować... Lekarze nie polecają jednak tropikalnych podróży, ze względu na ryzyko różnych chorób.

Tutaj piszę o zakazie pracy w ciąży w Niemczech (kliknij w link)

Pozostałe artykuły na temat ciąży w Niemczech (kliknij w link)

Komentarze

  1. Bardzo fajny blog! Jasno i zrozumiale wytłumaczone! Z chęcią przetrzytałabym o dalszym losie kobiet które urodzily dziecko. Tzn wszelkie formalności z narodzeniem dziecka i możliwościami finansowymi typu zasilek macierzynski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Posty juz sie pisza :) Nie mialam ostatnio czasu, ale wszystko bedzie nadrobione!

      Usuń
  2. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Możesz też prywatnie skorzystać z konsultacji lekarskich online w Polsce. E-receptę otrzymasz między innymi na antykoncepcję awaryjną: https://memedic.pl/konsultacja/tabletka-dzien-po/ . Uważam, że warto się zainteresować.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy w Niemczech można kupić polski ser biały / twaróg (na sernik, na pierogi ruskie)? | Szwabska ziemia blog

Gdzie w Niemczech kupić polską kaszę? | Szwabska ziemia blog

Gdzie kupować i sprzedawać w Niemczech używane ubrania? | Szwabska ziemia blog