Ciąża w Niemczech: Jak ginekolog prowadzi ciaze w Niemczech? | Szwabska ziemia blog


W tym poscie pisalam o tym, jak wyglada pierwsza wizyta, na ktorej ginekolog stwierdza ciaze i wystawia tzw. "Mutterpass". 

Dzisiaj chcialabym przedstawic, jak cala ciaza (oczywiscie taka bez zadnych komplikacji) jest prowadzona przez ginekologow w Niemczech. Skupie sie na badaniach podstawowych, ktore sa oplacane przez ubezpieczenie (Krankenkasse).   





Czas trwania ciazy w Niemczech

Zacznijmy moze od tego, ze ciaza według ginekologow w Niemczech trwa 40 tygodni (Schwangerschaftswochen, lub w skrocie SSW). Te 40 tygodni liczone jest od ostatniej miesiaczki (dlatego wazne, zeby wiedziec, kiedy ta miesiaczka byla 😅). Przewidywany termin porodu (Entbindungstermin) jest obliczany juz na pierwszej wizycie (jeśli ginekolog jest w stanie zaobserwować bijące serduszko) i zostaje wpisany do Mutterpass. 

Warto zaznaczyc, ze bardzo malo kobiet rodzi dokladnie w terminie (tylko okolo 4% ciezarnych). Od konca 37 tygodnia ciazy (37+0) z medycznego punktu widzenia nie mowi sie juz o wczesniakach (Frühchen), a przy zdrowej ciazy lekarze beda czekac na naturalny porod nawet do konca 42 tygodnia. Po tym terminie lekarze wywolaja porod, najczesciej przez podanie lekow.


Badania kontrolne w ciazy w Niemczech (Vorsorgeuntersuchung)

W normalnym toku ciąży badanie kontrolne odbywa się co cztery tygodnie. W ostatnich dwóch miesiącach ciąży trzeba ginekologa odwiedzac czesciej - co dwa tygodnie.




Na czym polega badnie kontrolne?
  • Kazda wizyta rozpocznie sie na pewno od oddania probki moczu (Urinprobe). Po pierwsze, białe krwinki w moczu mogą wskazywać na zakażenie dróg moczowych, ktore jest niebezpieczne dla plodu. Ponadto mocz bada się również pod kątem obecności bakterii. Cukier w moczu może wskazywać na zaburzony metabolizm glukozy, na przykład cukrzycę ciążową (o tym pozniej). Również białko w moczu czasem wskazuje na pewne choroby związane z ciążą.
  • Kolejnym punktem bedzie wazenie (Wiegen). W ten sposób lekarz śledzi, jak szybko i ile ciezarna przybiera na wadze. Jest to wazne, gdyz zbyt maly czy zbyt szybki przyrost wagi moze swiadczyc o problemach zdrowotnych.
  • Zostanie rowniez zmierzone ciśnienie krwi (Blutdruck). Niskie cisnienie może powodować problemy z krążeniem, natomiast przy zbyt wysokim cisnieniu lekarz musi sprawdzić, czy nie jest to zwiazane np. ze stanem przedrzucawkowym (tzw. preeklampsja, po niemiecku Präeklampsie, zobacz artykul na stronie poradnikzdrowie).
  • Co miesiac sprawdzany jest rowniez poziom hemoglobiny we krwi. Chodzi tutaj o wykluczenie anemii. W tym celu asystentka zazwyczaj robi male uklucie w jednym z palcow. 
  • Podczas badania ginekologicznego lekarz sprawdza szyjkę macicy (Muttermund) i stan macicy (Gebärmutter). Zazwyczaj pobierany jest tez wymaz z pochwy, ktory badany jest pod katem wystepowania bakterii i grzybow.

USG (Ultraschall)

W normalnym przebiegu ciąży przeprowadzane są trzy badania USG (poza tym, ktore potwierdza ciaze), jedno na kazdy trymestr ciąży. Koszty oczywiscie ponosi ubezpieczenie (Krankenkasse).

  • Pierwsze USG wykonuje się między dziewiątym a dwunastym tygodniem ciąży. Przy tym badaniu lekarz ustala m.in., czy chodzi o ciąże mnoga. Sprawdza także aktywność serca dziecka oraz mierzy wielkosc plodu. W przypadku, kiedy data miesiaczki / owulacji nie byla znana, lekarz moze okreslic w tym momencie przewidywana date porodu. 
  • W przypadku drugiego badania USG pomiędzy 19 a 22 tygodniem ciąży można zadecydowac pomiedzy badaniem podstawowym (Basis-Ultraschall) lub poddać sie badaniu rozszerzonemu (Ultraschall mit Organ-Screening). Lekarz powinien przedstawic ciezarnej informacje dotyczace zakresu tych badan na pismie. Badanie podstawowe obejmuje zazwyczaj zmierzenie dziecka (glowka, brzuszek, dlugosc kosci udowej) oraz sprawdzenie polozenia lozyska. W badaniu rozszerzonym lekarz może już rozpoznać i ocenić niektóre narządy: serce, płuca, żołądek, pęcherz i nerki, a także ogólny rozwój fizyczny.
  • Trzecie badanie ultrasonograficzne między 29. a 32. tygodniem ciąży koncentruje się na ocenie rozwoju dziecka. Lekarz sprawdza wielkosc i polozenie dziecka w macicy, jak również lokalizację łożyska i ilość płynu owodniowego.
W przypadku roznych dolegliwosci jak np. Notching (problem z ukrwieniem lozyska) lub przy cukrzycy ciazawej, lekarz bedzie czesciej wykonywal badanie USG, zeby miec pewnosc, ze dziecko nie rosnie zbyt wolno lub zbyt szybko.


Test obciążenia glukozą w ciąży / Cukrzyca

Test obciążenia glukozą (oraler Glukosetoleranztest, w skrocie oGTT /  Zuckerbelastungstest) w ciąży jest najlepszym sposobem na wczesne wykrycie cukrzycy ciążowej. Badanie jest oplacane przez ubezpieczenie i powinno zostac przeprowadzone pomiedzy 24 i 28 tygodniem ciazy.

Test nie jest obowiazkowy dla ciezarnej, ale jest bardzo wazny, poniewaz nieleczona cukrzyca ciazowa moze miec powazne negatywne skutki dla rozwoju dziecka.

Jak przebiega badanie? Ciezarnej podaje sie napój glukozowy z 50 gramami glukozy (smakuje bardzo slodko, troche jak sok winogronowy). Po około godzinie mierzona jest wartość cukru we krwi. Przy poziomie cukru ponad 140 milimoli na litr istnieje podejrzenie cukrzycy ciążowej i trzeba wykonac pełne badanie oGTT.

O koniecznosci wykonania drugiego badanie lekarz musi niezwlocznie poinformowac ciezarna. W tym przypadku test przeprowadza sie na czczo. Przed podaniem napoju glukozowego pobierana jest krew. Na tej podstawie zostanie ustalony poziom cukru we krwi na czczo. Nastepnie ciezarna musi wypic napój glukozowy (tym razem 75 gramow glukozy). Poziom cukru we krwi zostanie zmierzony jeszcze 2 razy: po godzinie i po dwoch. Jeśli wyniki beda zbyt wysokie (wynik badania oznaczony będzie w Mutterpass jako "oGTT patologisch"), zostanie stwierdzona cukrzyca ciążowa i ciężarna zostanie niezwłocznie skierowana do lekarza specjalisty – diabetologa (Diabetologe). 




Wyniki wszystkich badan opisanych powyzej sa udokumentowane w Mutterpass. Mutterpass najlepiej miec zwasze przy sobie. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy w Niemczech można kupić polski ser biały / twaróg (na sernik, na pierogi ruskie)? | Szwabska ziemia blog

Gdzie w Niemczech kupić polską kaszę? | Szwabska ziemia blog

Gdzie kupować i sprzedawać w Niemczech używane ubrania? | Szwabska ziemia blog