Wszystko o Kurzarbeit i Kurzarbeitgeld | Szwabska ziemia blog
Artykuł zaktualizowany 29.04.2020
Koronawirus przyniósł ze sobą kryzys gospodarczym. Wielu firmom może grozić bankructwo, a przez to miliony osób zagrożone są bezrobociem. Niemcy wypracowały rozwiązanie dla firm i pracowników, które świetnie sprawdziło się podczas ostatniego kryzysu w 2008 roku: chodzi o Kurzarbeitgeld.
Koronawirus przyniósł ze sobą kryzys gospodarczym. Wielu firmom może grozić bankructwo, a przez to miliony osób zagrożone są bezrobociem. Niemcy wypracowały rozwiązanie dla firm i pracowników, które świetnie sprawdziło się podczas ostatniego kryzysu w 2008 roku: chodzi o Kurzarbeitgeld.
W skrócie można powiedzieć, że jest to takie tymczasowe bezrobocie. Są jednak pewne zasadnicze różnice. Zacznijmy jednak od początku.
Co to jest Kurzarbeit / Kurzarbeitgeld?
Kurzarbeit można przetłumaczyć jako "skrócona praca"
Świadczenie Kurzarbeitgeld przysługuje osobom, które płacą ubezpieczenie od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung). Prawo do tego zasiłku nabywa się w następjącej sytuacji: pracodawca skrócił regularne godziny pracy ze względu na kiepską sytuację finansową, przykładowo z 40 do 20 godzin tygodniowo.
W związku z tym pensja wypłacana jest tylko za te skrócone godziny pracy, a zasiłek Kurzarbeitgeld częściowo rekompensuje utratę zarobków. Czyli: w naszym przykładzie pracownik dostaje wypłatę za 20 godzin pracy i zasiłek za 20 godzin "bezrobocia" (o wysokości zasiłku piszę dalej w tym poście).
Dzięki temu pracodawca może uniknąć zwolnień.
Ile wynosi zasiłek Kurzarbeitgeld?
Wysokość zasiłku Kurzarbeitgeld zależy od wysokości utraconych zarobków netto.
- Co do zasady wypłacane jest około 60 % utraconych zarobków netto
- Jeśli co najmniej jedno dziecko mieszka razem z Tobą, Kurzarbeitgeld będzie wyższy - około 67 %
- Pracodawca, w miarę swoich możliwości finansowych, może coś dorzucić od siebie. Nie jest to jednak jego obowiązkiem.
- 29.04.2020 koalicja rządząca podjęła decyzję o podwyższeniu wysokości Kurzarbeitgeld nawet do 80 % dla osób bezdzietnych i 87 % dla osób z co najmniej jednym dzieckiem.
- Czyli tak: podstawowa stawka świadczenia (60 lub 67 %) wzrośnie do 70 % (lub 77 % dla osób z dziećmi z dziećmi) od 4. miesiąca pobierania zasiłku. Natomiast od 7. miesiąca stawki te wzrastają odpowiednio do 80 % lub 87 %.
Agencja Pracy udostępniła tabele, dzięki którym można obliczyć swój Kurzarbeitgeld:
Jak ubiegać się o zasiłek Kurzarbeitgeld / co trzeba zrobić, żeby go otrzymać?
Pracownik w gruncie rzeczy nie musi nic robić. To pracodawca informuje agencję pracy i składa wniosek o Kurzarbeitgeld.
Pracodawca wypłaca też Kurzarbeitgeld. Nie trzeba się kontaktować z Agentur für Arbeit.
Jak długo można pobierać Kurzarbeitgeld?
Kurzarbeitgeld można pobierać przez maksymalnie 12 miesięcy.
Co ważne, Kurzarbeit można tymczasowo przerwać, np. jeśli pracodawca może tymczasowo zapewnić pracownikom więcej pracy. Jeśli przerwa w Kurzarbeit trwa dłużej niż 3 miesiące, okres 12 miesięcy liczy się od nowa, czyli ponownie przysługuje ci maksymalnie 12 miesięcy Kurzarbeitgeld.
Czy podczas Kurzarbeit można sobie "dorobić"?
Tak, ale są dwie ważne sprawy, o których należy pamiętać:
- Kurzarbeit to nie urlop. Jesteś nadal pracownikiem Twojego pracodawcy i pozostajesz do jego dyspozycji. To samo dotyczy Agentur für Arbeit. Teoretycznie mają oni prawo znaleźć Ci w czasie trwania Kurzarbeit zajęcie. Tutaj mamy podobieństwo do Arbeitslosengeld.
- Jeśli to dodatkowe zajęcie zostało podjęte już po rozpoczęciu Kurzarbeit, dodatkowe zarobki zmniejszą Twój zasiłek Kurzarbeitgeld. Jeśli ta dodatkowa praca była wykonywana już wcześniej - nie ma to żadnego wpływu na wysokość Kurzarbeitgeld.
W przypadku zawodów "ważnych dla systemu" (czyli np. służby medyczne, apteki, sklepy spożywcze czy nawet rolnictwo) ten drugi punkt nie obowiązuje - zasiłek nie zostanie zmniejszony w przypadku podjęcia dodatkowego zajęcia.
Interesujący post, czekam na więcej.
OdpowiedzUsuń