Jak sprzedawać ubrania na niemieckim Vinted - poradnik krok po kroku | Szwabska ziemia blog

O aplikacji / stronie internetowej Vinted pisałam już kilkakrotnie. 

M.in. tutaj (ubrania ciążowe) oraz tutaj (ogólny post o używanej odzieży)

W tym poście chciałabym pokazać krok po kroku jak wystawia się przedmioty na sprzedaż w aplikacji Vinted. Osobiścię wolę aplikację, przedmioty dodaje się dosłownie za pomocą kilku kliknięć.


1. Po włączeniu aplikacji kilkamy na plusik na dole strony "Verkaufen" ("Sprzedaż")


2. Pojawia się maska, w której będziemy dodawać szczegóły odnośnie sprzedawanego przedmiotu. Kolejność jest dowolna, jednak osobiście zawsze uzupełniam wszystko po kolei od góry do dołu. Na pierwszy ogień idą zdjęcia. Kilkamy na "Fotos hochladen".


3. Tutaj mamy 2 możliwości. Możemy dodać zdjęcia, które już wcześniej zrobiliśmy. Ja korzystam z drugiej opcji i robię zdjęcia bezpośrednio z aplikacji. Tak jest najszybciej. W tym celu klikam na ikonę aparatu fotograficznego.
Trzeba dodać minimum jedno zdjęcie. Zdjęcia są ważne, bo to one przyciągają kupujących. Dobre światło (najlepiej dzienne) i kompozycja zdjęcia (pokazująca cały przedmiot) to takie dwie podstawy. 


4. Zdjęcie robimy ponownie klikając na ikonkę aparatu. Można w ten sposób dodać do 20 zdjęć (np. z bliska, detale, metka, rozmiar itd.). Następnie naciskam na "Weiter" ("dalej") w prawym górnym rogu. 


5. Wracamy do głównej maski. Dodajemy tytuł ogłoszenia ("Titel") i opis przedmiotu ("Beschreibe deinen Artikel"). 

Tytuł powinien być krótki. Ja najczęściej podaję podstawowe dane, jak w tym przykładzie: rękawiczki dla niemowlaka w rozmiarze 6-9 miesięcy ("Handschuhe Baby Größe 6-9 Monate"). 

Opis też nie musi być długi. Zazwyczaj podaję informację na temat stanu przedmiotu (np. nieużywany, tylko wyprany) i opsiuję wady (jeśli takie są)


6. Następnie trzeba ustalić kategorię przedmiotu, klikamy na Kategorie (pod opisem):


7. Aplikacja jest inteligentna i na podstawie opisu proponuje kategorię ("Vorgeschlagen"). Czasami niestety niepoprawnie, dlatego zawsze to sprawdzam. Jeśli kategoria się zgadza, tak jak w tym przypadku, wystarczy nacisnąć kółeczko obok. Jeśli nie, trzeba ręcznie "doklikać się" do właściwej kategorii. 


8. Następnie dodajemy markę. Tutaj też aplikacja proponuje markę na podstawie opisu, często niepoprawną. W tym przypadku kilkamy na lupkę ("Marke finden")


9. Pojawia się klawiatura na dole ekranu i możemy wpisać markę. Już na podstawie pierwszych liter aplikacja proponuje nazwy istniejące w bazie danych.
Jeśli tej nazwy akurat w bazie danych nie ma, można ją dodać. Na samym dole listy w tym przypadku musielibyśmy klikąć "du p" erstellen (bo akurat "du p" zaczęłam wpisywać w wyszukiwarce.
Można też od razu wybrać z dołu listy "keine Marke", w przypadku gdy nie wiemy, kto dany przedmiot wyprodukował. 


10. W polu "Zustand" należy precyzyjnie zaznaczyć, w jakim stanie jest przedmiot. To ważne, bo inaczej można dostać negatywną opinię od kupującego. 

  • Neu, mit Etikett - nowy produkt z metką lub w oryginalnym opakowaniu
  • Neu - produkt nieużywany, ale bez metki lub bez oryginalnego opakowania
  • Sehr gut - rzadko używany przedmiot, być może z niedoskonałościami, ale w świetnym stanie. Wady powinny zostać opisane lub być widoczne na zdjęciach
  • Gut - przedmiot używany, z ewentualnymi wadami i śladami użytkowania, które powinny zostać opisane lub być widoczne na zdjęciach
  • Zufriedenstellend - przedmiot często używany z wadami i śladami użytkowania, które powinny zostać opisane lub być widoczne na zdjęciach


11. W polu "Farben" zaznaczamy jaki kolor ma przedmiot. Można wybrać max. 2 kolory. 


12. W polu "Preis" aplikacja pokazuje, w jakiej cenie sprzedawane są podobne przedmioty tej samej marki. Ważne, aby te ceny przejrzeć, żeby nie ustalać ceny zbyt wysokiej, ale też zbyt niskiej. 


13. W polu "Versandmethoden" ustalamy opcję przesyłki. Do wyboru mamy Klein (mała), Mittel (średnia), Gross (duża) i Individuell. Klikając na "Infos zu Größen und Entschädigungen" dowiemy się, jakie dokładnie metody wysylki kryją się pod daną kategorią. To bardzo ważny krok zwłaszcza przy sprzedaży przez system Vinted, gdzie to kupujący wybiera, jaką chce formę przesyłki z opcji dostępnych w zaznaczonej przez sprzedawce kategorii. O sprzedaży przez system Vinted piszę na końcu tego artykułu.

Obecnie najtańsza opcja tutaj to BüWa (Bücher- und Warensendung), maksymalne wymiary: Długość: bis 35,3 cm Szerokość: bis 25 cm Wysokość: bis 5 cm Waga: 500 g. Opcja ta jest szczególnie popularna przy sprzedaży poza systemem Vinted. Zobacz na końcu tego artykułu.


14. Po wypełnieniu wszystkich pól możemy dodać przedmiot do katalogu. Można ewentualnie wybrać jeszcze dodatkowo opcję "Ich wuerde den Artikel tauschen", co oznacza, że zgadzamy się wymienić z kimś na inny przedmiot. Ja z tej opcji nigdy nie korzystałam, więc nie podzielę się moimi doświadczeniami. 
Poprzez kliknięcie na "Hinzufügen" na dole ekranu, przedmiot będzie widoczny w katalogu Vinted. 


15. Wystarczy kliknąć na "Meine Artikel" ("Moje przedmioty") i pokażą nam się wszystkie wystawione przez nas ubrania. 



Sprzedaż przez system Vinted a sprzedaż poza systemem

1) Sprzedaż poza systemem Vinted

Z mojego doświadczenia 90% transakcji dochodzi do skutku poza systemem Vinted. Kupujący wysyła wiadomość do sprzedającego, oboje dogadują się co do ceny, sposobu wysyłki i metody płatności. 

Najczęstsze metody wysyłki przy tego rodzaju sprzedaży:

  • BüWa (Bücher- und Warensendung), maksymalne wymiary: Długość: bis 35,3 cm Szerokość: bis 25 cm Wysokość: bis 5 cm Waga: 500 g. Koszt takiej przesyłki to obecnie 1,95 Euro. W co spakować taką przesyłkę? Na przykład w takie specjalne koperty o wymiarach idealnych do BüWa
  • Großbrief: Długość: 10 - 35,3 cm Szerokość: 7 - 25 cm Wysokość: max 2 cm. Koszt takiego listu to obecnie 1,60 Euro. W co spakować taką przesyłkę? Na przykład w takie koperty
  • Päckchen S: wymiary minimalne 15 x 11 x 1 cm, wymiary maksymalne 35 x 25 x 10 cm, waga max. 2 km. Koszt 3,99 Euro. W co spakować? Najlepiej w karton, w którym sami otrzymaliśmy zamówienie z jakiegoś sklepu online, może być też karton po butach. 

Rodzaje płatności:

  • Paypal FREUNDE - trzeba mieć konto Paypal. Zaletą jest to, że pieniądze od razu widoczne są na koncie Paypal. Przy opcji Freunde & Familie nie ma żadnych opłat
  • Przelew bankowy - tutaj trzeba podać kupującemu numer konta bankowego. Osobiście tego nie robię, zawsze wybieram Paypal.
Wysyłka następuje po otrzymaniu płatności. Ten rodzaj transakcji bazuje na zaufaniu pomiędzy kupującym i sprzedającym.


2) Sprzedaż przez system Vinted

Czasami kupujący kontaktuje się wcześniej przez wiadomości prywatne, czasem jednak dostaniemy powiadomienie bezpośrednio z systemu Vinted, że ktoś kupił nasz przedmiot. 

System pokazuje, jaki sposób wysyłki wybrał kupujący i generuje etykietę do wysyłki. Najczęściej można wygenerować QR Kod, który pokazuje się w punkcie wysyłki (Paketshop), bez konieczności drukowania etykiety. 

Sprzedaż przez system może być uciążliwa szczególnie, jeśli ktoś mieszka na wsi i ma daleko do różnych punktów wysyłki, jak np. DPD czy GLS. Bardzo często widzę na Vinted w opisie przedmiotu, że sprzedający nie zgadza się na zakup przez system.

Poza tym w przypadku sprzedaży przez system kupujący ma gwarancję, że kupuje przedmiot zgodny z opisem. Czyli nie jest to na podstawie zaufania jak przy sprzedaży poza systemem. 

Sprzedawca dostanie pieniądze dopiero po tym jak kupujący dostanie przedmiot i nie zgłosi żadnych problemów. Osobiście nigdy nie miałam problemów ze sprzedażą przez system. 

Pieniądze są widoczne na koncie Vinted i można je przelać na swoje konto bankowe. 



Powodzenia!

Komentarze

  1. Hej, w poszukiwaniu perełek zabieram się za niemieckie Vinted. Czy orientujesz się jak wygląda kwestia przesyłki do Polski? Bo tu mieszkam:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam za odpowiedź z rocznym opóźnieniem. Z przesyłką do Polski może być kiepsko. Nie mam doświadczenia w tym temacie. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś chciał przesyłkę do Polski.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy w Niemczech można kupić polski ser biały / twaróg (na sernik, na pierogi ruskie)? | Szwabska ziemia blog

Gdzie w Niemczech kupić polską kaszę? | Szwabska ziemia blog

Gdzie kupować i sprzedawać w Niemczech używane ubrania? | Szwabska ziemia blog